Това бе темата на доклада на проф.д-р Божидар Иванов и гл.ас. Даниела Цвяткова на Международната научно-практическа конференция„Агробизнесът и селските райони – икономика, иновации и растеж“, Икономически университет, Варна

Основното за конференцията: Тя отбеляза 35-та годишнина на Катедра „Аграрна икономика“ . Фокус на встъпителните думи при докладите, а и в  поздравителните речи, бяха предизвикателствата пред аграрната икономика в света днес, нуждата от здрава и гъвкава връзка с фермери, бизнес и администрация, технологичното обновление на сектора, диалога в контекста на Новата европейска визия за  земеделието и др.

Тематчни направления:

    В организираните пленарни сесии се откроиха и други акценти:

  • актуални управленски стратегии и производствени практики.
  •  иновативните практики в аграрния бизнес в селските райони, като се анализират техните въздействия и потенциал за развитие на сектора и др.

    В пленарната сесия, след поздравителните речи, интерес предизвикаха докладите за „Аграрната икономика в подкрепа на трансформациите в агробизнеса и развитието на селските райони“, проф.д-р Теодорина Турлакова, „Социално-икономически и екологически потенциал за развитие на Южен централен район“, проф.д.ик.н. Юлия Дойчинов и Зорница Стоянова и „Изследване нагласите за въздействието на директните плащания“, доц. д-р Мария Станимирова и докт. Ивайло Тодоров. Вижте два слайда съответно, от двете подчертани заглавия.

 

Презентирано от проф.д.ик.н. Юлия Дойчинов и Зорница Стоянова 

 

Презентирани от доц. д-р Мария Станимирова и докт. Ивайло Тодоров. 

       Институтът по аграрна икономика – ССА  имаше пет участия в конференцията, в различните панели. 

       Като много актуална и интересна бе оценена презентацията на проф.д-р Божидар Иванов, директор на Института по аграрна икономика – ССА и гл.ас. Даниела Цвяткова от ИАИ „Доказателствено ориентиран подход при избора на инструменти за стратегическо планиране на ОСП в България“.  Докладът бе предшестван от поздрав на проф. Божидар Иванов по повод годишнината на катедрата Аграрна икономика във Варнеския университет и покана за Празничната конференция на Института по аграрна икономика – ССА, която ще се състои на 28-29 октомври, по повод 90-та годишнина на Института.  За „вход“ към презентацията, проф.д-р Божидар Иванов подчерта значенито на SWATT анализа за като метод за стратегическо планиране, необходимостта от усъвършенстване на инструментариума на стратегическо планиране с цел изготвянето на политики, които са основани на доказателства и приобщаващо ангажиране на заинтересоваите страни, отдолу нагоре. В този дух той анонсира доклада в  контекста на отворените врати за обсъждане на нова визия за европейската политика за устойчиво и конкурентно  земеделие и агрохранителна система и запозна аудиторията с целите на Прокта TOOLS4CAP, Иновативна кутия с инструменти, които дават възможност за ефективно управление на ОСП при стратегическото планиране, и след 2027 г. В тзи международен проект по Програма Horizon Europe (HORIZON) на Европейския съюз, подчерта проф. Божидар Иванов, участват 21 партньора от 17 страни, сред които и Институтът по аграрна икономика. Някои от досегашните етапи в работата по Международния проект включват: модели за оценка на въздействието и тяхното използване в стратегическите планове на ОСП, усъвършенстване на инструментите за многостепенно управление, при разработването на полититики и мониторинг за стратегическите планове и др. , разработване на различни казуси от някои страни. 

 

В представянето на слайдовете по Доклада, гл.ас. Даниела Цвяткова акцентира на SWATT анализа като инструмент за очертаване на силните и слаби страни в земеделието, а проф. д-р Божидар Иванов обобщи приложението на разработения от  изследователите в ИАИ модел за изследване на конкурентоспособността на българското земеделие по сектори.

Гл.ас. Даниела Цветкова подчерта значението на различните инструменти, основани на доказателствения подход, които използват  в работата си учените и експертите от ИАИ.  Учените илюстрираха  как чрез  мнения от различни експерти могат да се идентифицират разнообразни алтернативи за действие, като оценят 50 основни твърдения на SWOT анализа.

Чрез AHP метода José Eugenio Lealдоров, метода йерархия на твърденията, например, твърденията се приоритизират, в целия им набор, по значимост, и се подреждат  в SWOT анализа. В последствие се създава  стратегия за ориентация, като учените могат да планират  защитна стратегия за сектора. По същество SWOT анализът  е моментно състояние на средата, в която оперира дадения сектор.

 

Силните и слабите страни /вижте по-подробно приложената долу презентация/ отразяват вътрешната реалност/ особеност, докато възможностите и заплахите са външни особености за земеделието.

Някои от обобщените резултати от проведенето проучване:

Субсидиите са фактор, който влияние върху промените на цените на по-голяма част от факторите на производство

Конкурентоспособността на зърнопроизводството расте и е на много високо ниво в световен план

Селското стопанство успява да се конвергира по-близо до средните европейски равнища

Резултатите, постигнати в зърнопроизводството, се дължат не само на разширяване на площите,но и на увеличение на
производителността, намаление на загубите и повишаване качеството на продукцията

Растениевъдството отчетливо доминира в брутната продукция в отрасъла, създавана основно от зърнени, технически и
маслодайни култури

Трудностите при структурното приспособяване на българското селско стопанство са изразени най-силно в
животновъдството

Делът на млечния сектор, производството на мляко и месо намалява, а поголовието спада

Негативни тенденции при зеленчукопроизводството и трайните насаждения, които в края на период са с почти символично участие в създадената от растениевъдството обща продукция

За последните години добавена стойност в земеделието се повишава

Сравнителни предимства в производството на зеленчуци, някои плодове, етерично-маслени култури, в лозарството и
овцевъдството

Директните плащания гарантират доход и жизнеспособност в земеделието, но малко допринасят за конкурентоспособността

Правилно насочване стимулите на подкрепа, обвързана с конкретни резултати може да укрепи сектора

Неравномерно разпределение на доходите от субсидии спъват развитието на устойчиво земеделие

На следващо място, на избраните алтернативи и критерии се дава различна тежест в
общата оценка…и др.

Резултатите от оценката според преобладаващите критерии повдигат много въпроси относно несигурността на средата в контекста на Зелената сделка и новата ОСП и хранителна сигурност, представени от законодателния орган и управление в България.
От научна гледна точка е интересно да се повтори проучването и да се проследят отговорите, предвид промяната във възприятията на заинтересованите страни, основана на социално-икономическите предизвикателства през последните няколко години.

Прецентацията е Varna 13.06. 2025 проф.д-р Божидар Иванов и гл.ас. Даниела Цвяткова

Вижте слайда за представения принос на Проекта TOOLS4CAP, включващ международно съучастие на 21 страни за усъвършенстване инструментите за стратегическо планиране, и след 2027-ма.

В отделна публикация в Уебсайта на ИАИ ще може да проследите презентацията „Кооперациите в България: субективно мнение за обективната реалност“/доц.Ангел Саров, ИАИ, проф.д-р Тодорка Атанасова, научен екип/,  Секция 1, конференцията във Варна и акценти от докладите на други учени от ИАИ.