Още от семинара на ССА и МЗ:
Постиженията на институтите на   ССА може да видите в Палата 6 на Международния панаир – Пловдив, АГРА,22., до неделя 13.03.22 година

По време на семинар, организиран от ССА и МЗХГ,  доц. д-р Божидар Иванов подчерта, че Зелената сделка поставя България и Европа пред сериозни предизвикателства по отношение преките и косвени ефекти.  Измерената прогнозна ефикасност от нейното прилагане, по думите на доц.д-р Божидар Иванов,  показва, че България заема относително  добро място по отношение средното Европейско равнище. Припомняме   изискванията за намаление  с 20 % на минералните торове и 55 % – на парниковите емисии до 2030 г. Изводите са на основата на  базови данни от 2018/19 -та година, подчерта ученият за Уебсайта на Института по аграрна икономика.

Темата на презентацията „Прогнозни оценки за последствията от намаляването на торовете и пестицидите до 2030 г. “ Автор: Доц.д-р Божидар Иванов, директор на ИАИ:

Уебсайтът на ССА акцентира, че по думите на доц.д-р Божидар Иванов,  целта е да се отговори на изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда, а континентът Европа до 2050 г. да стане климатично неутрален. Цялата публикация на ССА за предизвикателствата в светлината на новия агроекологичен подход в земеделието, които фокусираха интереса на учени и заинтеросавани на Семинара, организиран от ССА и Министерството на земеделието, може да проследите ТУК. Темата „Нови агроекологични мерки в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. и иновативни решения при прилагането им“.  Медиатор:  председателят на Селскостопанска академия проф. дн Мартин Банов. В събитието участва заместник-министърът на земеделието Момчил Неков. Той запозна аудиторията с възможностите, които дава Националният стратегически план за развитие на земеделието в унисон с опазване на околната среда. По думите в Плана има достатъчно средства.

Още участия на учени от ИАИ в АГРА,22 / 09.03.22/ и съпътстващите събития:

В рамките на АГРА,22 се състоя работна среща на екипа по проект „Оптимизиране проекти на прецизното земеделие за подобряване ефективността на производството и проследяемоостта на продуктите от селското стопанство“, по който ИАИ е партньор с Аграрен университет – Пловдив. На срещата бе обсъдена разработената  анкетна карта, която ще се прилага в една винарска изба и други производители, с цел да  се установи готовносттта на земеделските стопанства да внедрят нови технолотии.

Учени от ИАИ на работна среща по проект -Агра,22

Учени от ИАИ представиха бизнес-модели в работна среща по ННП „“Здравословни храни за биоикономика“ в рамките на АГРА 22.

По време на межународното изложение по селско стопанство АГРА 22 се състоя и работна среща-дискусия на РП 1.3 “ Осигуряване на растителната ресурсна база на приоритетните за страната хранителни системи“, Компонент 1″Климатични промени, екосистемни услуги и хранителни системи“ на Национална научна програма „Здравословни храни за биоикономика“. На срещата ас. Божура Фиданска и проф. д-р Пламена Йовчевска представиха разработените бизнес модели съвместно с научните сътрудници включени в програмата.  Целта на разработените бизнес модели е да се предсави успешна възможност за управление на местните генетични ресурси и устойчиви на климатичните промени сортове и хибриди, като надеждна био-ресурсна база на регионално и национално ниво.“

 

Дневникът на Агра,22 и учените. Акценти от откриването. Проследете предишни публикации по темата в  Уебсайта на ИАИ, ТУК

 

Учени от ИАИ в работна среща по ННП „„Здравословни храни за биоикономика“ в рамките на АГРА 22.

По време на межународното изложение по селско стопанство АГРА 22 се състоя работна среща-дискусия на РП 1.3 “ Осигуряване на растителната ресурсна база на приоритетните за страната хранителни системи“, Компонент 1″Климатични промени, екосистемни услуги и хранителни системи“ на Национална научна програма „Здравословни храни за биоикономика“. На срещата ас. Божура Фиданска и проф. д-р Пламена Йовчевска представиха разработените бизнес модели съвместно с научните сътрудници включени в програмата.  Целта на разработените бизнес модели е да се предсави успешна възможност за управление на местните генетични ресурси и устойчиви на климатичните промени сортове и хибриди, като надеждна био-ресурсна база на регионално и национално ниво.“

Още фотоакценти: учени от ИАИ, Агра,22: