Активно участие,  насочено към актуалното състояние и проблеми на земеделието и икономиката на северанта ни съседка, имаха румънските учени в Международната научна конференция,24  на Института по аграрна икономика – ССА „Аграрната икономика в подкрепа на земеделието“. То включи общо четири презентации. В първата пленарна сесия /29.10./ аудиторията бе запозната с  „Оценка на устойчивостта в Румънското земеделие, чрез  използване на изследователски инструмент на FAO: Глобален индекс на хранителната сигурност./ Леонте Мари Жаклин Козет, старши изследовател, Румънска академия, Институт по селскостопанска икономика Букурещ/.

Докладът представя настоящата ситуация в северната ни съседка и е разработен  от Economist Intelligence Unit/ Economist Impact (EIU). В изследването е потърсена гаранция за обективен анализ , като се избира да се тълкуват показатели, признати на международно ниво. На базата на предложената матрица за анализ на селскостопанските и екологичните политики, могат да се направят предложения за устойчивост на селскостопанския сектор, устойчивост на стопанствата и повишаване на икономическия и жизнен стандарт за населението, живеещо в селските райони.

Друга презентация на румънските учени, педставена на конференцията   разгледа  само  една култура: „Румънската позиция на регионалния пазар на ориз“  /Ion Certan1, Camelia Gavrilescu2*, Dan-Marius Voicilaș/

Оризът, като втора зърнена култура, произвеждана и консумирана в света след царевицата/ според Организацията на ООН по прехрана и земеделие (FAO)/, в тази прецентация,  подобно на царевицата и пшеницата, бе изведен като равностоен стълб  на глобалната производствена сигурност. И тъй като всяка страна се стреми да гарантира своята продоволствена сигурност, чрез възможно самозадоволяване с основни продукти, международната търговия с ориз бе означена с първостепенно значение . Графиките илюстрираха  че: цената на вносния ориз наскоро се е  повишила  значително поради транспортните разходи, които са се  умножиха поне 6 пъти. В момента Европейският съюз е нетен вносител на ориз. Румъния е сред малкото производители на ориз в ЕС и въпреки че се самозадоволява в края на 80-те години, в момента е и нетен вносител.

  Изследването разглежда структурата на производството и търговията с ориз на глобално, регионално и национално ниво. Аналаизирана е настоящата ситуация на европейското и румънското производство, еволюцията на потреблението на ориз и търговията през последните десетилетия. Изводите сочет, че има  силна необходимост от разработването на нови сортове, устойчиви на екстремни метеорологични явления, породени от промените в климата. В заключение, авторите споделят набор от изводи и препоръки за по-добри перспективи за развитие на регионалния пазар на ориз.

Сериозен интерес предизвика и румънската презентация за туризма: ОЦЕНКА НА ИКОНОМИЧЕСКОТО И СОЦИАЛНОТО РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА В РУМЪНИЯ:  ПОСТ-COVID ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА – Карина Добре, Елена Тома, Адина Йорга, Паула Стоича, Йон Чертан и Ирина Чиурчиу – Букурещки университет по агрономически науки и ветеринарна медицина, Румъния.

В своя доклад румънските учени разгледаха и посоките на развитие на туризма  след пандемията. Проучването има за цел да направи преглед на структурните промени в туристическия пазар и туристическото поведение, а също и  как адаптира секторът към условията на пред и следпандемичния период. Сред основните резултати от проучването са : на фона на несигурността при международни пътувания, туризмът в Румъния се развива, следвайки предпочитанията на румънците към местни дестинации, има повишен интерес  към платформи за онлайн резервации и по-голямо търсене на персонализирани пътувания, като туристите дават приоритет на мерките за безопасност и здраве. Въпреки това,  резултатите подчертават силата на румънския туристически сектор, значителния  потенциал за растеж, особено чрез иновативни цифрови технологии и устойчиви практики. Адаптирането  към променящите се предпочитания на потребителите и развитието на местната туристическа инфраструктура ще бъде от съществено значение да се поддържа растежа и това вече дава резултат.

 

 Слайд: Еволюция на туризма в Румъния през 2023 в сравнение с 2019 г.