„Обединение, обединение, обединение“ – бе главният апел на  апел на Венцислав Върбанов, председател на АЗПБ по време на откриването на Националната среща на земеделските производители, която се провежда на 05. и 06.03.25 г.  в Казанлък. Познат призив, кото през 2025 звучи като неотложен, подчерта той.

11-та Национална среща на земеделските производители, е посветена на най- актуалните теми в сектора, като технологиите в земеделието, осигуряването на квалифицирана работна сила, устойчивостта и справянето с глобалните предизвикателства, бъдещето на арополитиката в ЕС, новостите при директни плащания, еко-схеми, интервенции за биоземеделие и агроекология.

АКЦЕНТИ  /ползвана е и информация на БТА и „Агрозона“ /

Форумът беше открит от министъра на земедлието и храните Георги Тахов и председателя на Управителния съвет на АЗПБ Венцислав Върбанов.
Обобщение: “Земеделският производител, който е доставчик на големите търговски вериги, да получи справедлива цена за произведената и продавана от него продукция и добавената стойност по цялата верига в един достатъчен размер да остава за земеделския производител”, пожела  министър Тахов. Той  подчерта, че докато не се получи по-голямо сдружаване, между всички земеделски производители, които са и доставчици,  тяхната изходна позиция за преговори ще бъде слаба.

За да се увеличи добавената стойност, която остава при земеделските производители, министър Тахов  очерта  няколко подхода – „или ще лимитираме някакви прагове на надценки, или ще създадем една по-солидна законодателна база откъм търговски взаимоотношения през търговски договори, които да ги поставят в изгодна позиция”.

Който и подход да бъде избран, това ще постави потребителите в по-добра ценова позиция, посочи министърът.

Нито един фермер не трябва да прекарва повече време в бюрократични процедури, отколкото на полето или в стопанството си. Земеделците се нуждаят от работещи, а не от утежняващи регулации.

Седмо – Стабилно финансиране и достъп до европейските програми.

Справедливо разпределение на бюджета по Общата селскостопанска политика и за повече инвестиции в модернизация и иновации.

Осмо – Привличане на младите хора в земеделието.

Обобщение на Европейската визия в акценти:

В дискусията за бъдещето на агрополитиката в ЕС с видеообръщение се включи комисарят по земеделие и храни на Европейската комисия Кристоф Хансен. Той представи накратко Визията за земеделието и храните на Европейската комисия (ЕК) и подчерта важността на агрохранителният  сектор за осигуряването на безопасна, достъпна и висококачествена храна за милиони европейци.  По думите му, Визията ще гарантира, че секторът ще остане привлекателен, конкурентоспособен и устойчив и през следващите години. Той подчерта, че отговорът на предизвикателствата трябва да бъде гъвкав и адаптиран към териториите според различните ситуации и нужди. Той обясни, че Визията се фокусира върху четири приоритетни области. Те са : изграждане на привлекателен сектор, който осигурява справедлив стандарт на живот и създава нови възможности за доходи и на конкурентен и устойчив сектор, който да устои на глобалните предизвикателства.

Земеделие, ориентирано към бъдещето, ръка за ръка  природата. Сектор, който   цени храните и кулинарните традиции и предлага справедливи условия за работа и живот в провинцията.

Марио Милушев от Главна дирекция “Земеделие и развитие на селските райони“ в ЕК, представи някои от важните елементи във Визията на комисията:

„Решенията ще бъдат изработени заедно с тези, които са отговорни за тяхното изпълнение. Става дума за нов начин на работа, при който доверието и диалогът са централни“, каза той и подчерта, че е необходимо ангажирането на всички страни. Той коментира още, че занапред екологичното измерение няма да бъде разглеждано с предимство пред икономическото и социално измерение, а продоволственият суверенитет ще получи специално внимание. Ще бъдат наложени и специфични териториални подходи. „Идеята е да има повече възможности за фермерите да ползват адаптирани за техните нужди практики, да се облекчат малките и средни предприятия, да има по-лесен достъп до финансови инструменти и по-голяма гъвкавост при промяна на плановете“, каза Марио Милушев.

Снежана Благоева от Постоянното представителство на Република България в Брюксел подчерта в участието си,  че Зеленият пакт е станал част от всички политики на ЕС, включително и в селското стопанство, но резултатите, представени в Доклад на ЕК от януари т.г. ,  не са особено задоволителни. „В земеделието основната стратегия беше „От фермата до трапезата“, но в доклада няма особен напредък в прилагането на нейните цели – само два от седем основни индикатора имат достатъчно голям напредък, отбеляза Благоева. По думите ѝ в ЕК в момента има нов подход. В центъра на всички политики, които разработва ЕК, е поставена конкурентоспособността, защото е очевидно, че европейската икономика  я губи, посочи още Снежана Благоева. Съгласно приетия наскоро Компас на ЕС за възобновяване конкурентоспособността, определени мерки ще бъдат приложени в няколко области – иновации, декарбонизация, съчетана със запазване на индустрията, и намаляване на зависимостите на ЕС в стратегически области от външни доставчици. Ключов документ е и „Индустриалната сделка“, в която се говори за подкрепа на енергоемките отрасли, стимулиране на чистите технологии, повече кръгова икономика, обясни тя. По думите ѝ всичко това е подкрепено от усилието за опростяването, тъй като регулациите в ЕС са твърде сложни и това налага полагане на усилия в тази посока. По отношение на земеделието се предвиждат повече стимули и по-малко регулации за земеделските производители. Според Снежана Благоева Комисията не дава индикации, че отстъпва от целите си. Околната среда и климатът остават цели за ЕС, но това ще продължи по един разумен начин, запазвайки земеделското производство и като се гарантира продоволствената сигурност и конкурентоспособността, обобщи тя. 

През втория ден , 06.03. 25 г. се обсъжда подготовката за Кампания 2025, държавните помощи в сектора, устойчивото земеползване и ВЕИ инвестициите, новите ЕС регулации в екологичната и социална сфера и работната ръка в земеделието, както и тенденциите, перспективите и очаквания на зърнените пазари. 

Някои от акцентите от втория ден в реплики на презентиращите:

„Да капатилазираме въглерода, той е актив“

„Повече земеделие – по-малко хартия“

Очакването е търсенето на пшеница да се повиши, но как е поставено това в контекстта на глобалната производствен нсигурност и увеличаването на населението в определени райони, бе разисквано през втория ден.

През втория ден на срещата, 06.03.25 г.,  презентира проф. д-р Божидар Иванов, директор на ИАИ. Той представи прогнозни сценарии въз основа на индекс на конкурентоспособността, приложен за основните отрасли на селското стопанство,  в частност, в контекста на ефектите от Зелената сделка. Вижте някои от слайдовете на презентацията в този аспект, в предишна публикация в Уебсайта на ИАИ.

Още от фотоглерия от втория , ИАИ: