Проф.д-р Божидар Иванов, директор на Института по аграрна икономика – ССА,  гостува по покана на Агро.ТВ, в предаването на „Бизнесфорум“ на 02.07.25 г. Отговорите му на въпросите на водещата  Велина Красимирова, засегнаха  повече от актуални теми и посоки: за цените на земеделските продукти, износа им в контеста на въвеждане на еврото,  земеделието ни и покупателната възможност на българите, позициите на по-малките производители при въвеждането на новата валута, нуждата от преустройването на ОСП към повече резултатност, как науката и конкретно Институтът по аграрна икономика съучастват в това.

Агро.тв / в следобедите през  седмицата , от 03.07.25 г. / излъчва  повторение на предаването. То ще може да се намери и в YOUTUBE канала. В аванс, и по-същество, казаното от директора на Института по аграрна икономика:

-Ние сме във Валутен борд и курсът на еврото е фиксиран. Затова очакванията за отрицателно влияние върху цените на земеделските продукти и износа са преувеличени. Иначе търговията в света  е в долари. А страните вътре в ЕС използват еврото. Когато някоя страна иска да има по-добра търговска позиция в света, може да държи своята валута в изкуствено по-ниска позиция. А когато иска да подобри покупателната си способност, може да повиши курса на еврото. Естествено  е да се очаква да се повишават цените на онези продукти, които имат по-ниско ниво на производство в страната, като износител.  В крайна сметка, колкото една страна е по-висок производител на пазара на определено стока, толкова по-ниски са цените.

-Еврото и конкурентоспособността?

За конкурентоспособността валутата няма толкова голяма роля. Главната роля е на себестойността. А ние имаме определена земеделска  продукция с очертано по-висока себестойност. При кои продукти и как това влияе на конкурентоспособността – проследете повторението на предаването.

-Защо макар и да не е популярно, мнението на проф.д-р Божидар Иванов за това, дали еврозонта би могла да се отрази негативно върху  по-малките и да ги изтласка още в периферията, предполага по-скоро добър ефект за тях: В случай, че цените се повишат, за тях, поради по-малките количества производство, такова увеличение, при други обстоятелства, не би било оправдано. Тогава те не биха  могли да си позволят увеличение и предоговаряне на цените.

  • И все пак спекулата  ли ще повиши цените
  • Възможно е да се използва от някои негласно, дори не картелно, а като солова реакция, момента на въвеждане на еврото. И все пак, пазарът е достатъчно силен да тушира тези опити. А трябва да се включат и да работят и ефективни  контролни механизми.

Фотогалерия от студиото на „Бизнесфорум“ по Агро.тв: