„Институционалните възгледи в икономическата теория“ бе темата, представена  от  доцент д-р Димитър Терзиев – УНСС, на 10 май 23 г., в рамките на традиционните семинари на ИАИ. На тях учени  дискутират свои  изследвания и публикации. Някои от срещите имат характера на мастер клас с по-младите колеги. Този път дискусионната поредица продължи с лекция на авторитетен външен лектор.

Учените споделят, че доцент Терзиев е  предизвикал сериозна дискусия, със задълбочения преглед на институционалните възгледи в икономическата теория, без да скрива своите  предпочитания  към някои от класиците в нея. Като последовател на John Commons, лекторът акцентира на аспекти от неговото определение за икономическата наука: “ Именно от тази промяна от стоки и индивиди към транзакции и работни правила на колективни действие, бележи прехода от класическите и хедонистични школи към институционалните школи на икономическото мислене. Промяната е промяна в крайната единица на икономическото изследване“. Тази теория не е основана върху връзката на човека с природата, а институционализмът е връзка на човека с човека.

Дискутирана е била темата за значението на институционалните механизми за прилагане на политиките, в частност и в аграрния сектор и насочването им към положителни въздействия върху човека. Според участниците в семинара, много важен и актуален акцент  е било търсенето, в духа на  новата институционална икономика, как да се  повиши доверието в институциите, връзката  между тях, с оглед на крайния ефект. Интерес са предизвикали поставените от аудиторията въпроси за институционалната роля при евентуално въвеждане на изкуствен интелект или дигитална валута на централната банка, ролята на транзакциите в институционалния механизъм, слабите форми на коопериране у нас и др.