Национална научна конференция с международно участие „Иновативно развитие на аграрния бизнес и селските райони“ се състоя в УНСС. Организатор на събитието е катедра „Икономика на природните ресурси“. Форумът е част от събитията, посветени на 100-годишнината на УНСС /и 45 години от включването на катедрата – организатор на събитието в УНСС/. Поводът е Международния ден на Земята, с който при откриването проф. д.ик.н. Юлия Дойчинова приветства участниците в конференцията и припомни с каква цел е обявен от ООН за такъв: „Да се подтикне човечеството да е по – внимателно към крехката и уязвима околна среда на планетата Земя“. В избора на деня на конференцията, 22 април, се търси обединяващ заряд за дискусиите, подчерта тя.
В приветствието министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева, като възпитаник на УНСС, пожела учебното заведение да изгради още много кадри, които да управляват собствен бизнес и да участват в управлението на държавата. Тя акцентира и на мерките по ОСП, които отварят поле за сътрудничество между науката и практиката в земеделието.
Работата на конференцията беше организирана в четири панела с доклади в следните тематични направления: иновативни бизнес модели за развитие на аграрния бизнес и селските райони; европейски и национални политики за иновативно развитие на земеделието и селските райони; дигитализация, диверсификация и устойчив растеж в селските райони; биоикономика, зелена архитектура и бизнес; иновативни подходи за управление на земеделието и селските райони.
Освен представените УНСС и Института по аграрна икиномика – ССА, във форума участваха още представители на Стопанската академия „Д. А. Ценов“ – Свищов, Икономическия университет – Варна, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Нов български университет, Тракийския университет, Института по лозарство и винарство – Селскостопанска академия, гр. Плевен, Института за икономически изследвания към БАН. Международното участие беше от страна на Университета на Пелопонес – Гърция, Института по аграрна и хранителна икономика – гр. Варшава, Полша и Университета на Тирана – Албания.
![]() |
Събитието се проведе хибридно – присъствено и дистанционно. Снимка: Уебсайтат на УНСС |
„Детерминираност на производствените вариации в растениевъдството и прецизното земеделие като средство за управление на риска“ бе основна тема, представена от доц.д-р Божидар Иванов, директор на Института по аграрна икономика – ССА
В доклада си доц.д-р Божидар Иванов подчерта, че целта на изследването е да се намалят загубите в селското стопанство. Той посочи, че загубите в растениевъдството са свързани с три основни фактора: климатичните условия, болестите при растенията и самото фермерство /агроекологията и целия производствен процес/. Доц. д-р Божидар Иванов подчерта значимостта на въпроса„Каква е опасността при неблагоприятни условия да паднат добивите“ и доказа, че загубите на реколта се дължат главно на засушаванията. Другите фактори допълват загубите. Затова е важно „Да се прецени ефекта на прицизното земеделие за да се намали ефекта от засушаванията“.
Доц.д-р Божидар Иванов илюстрира с графики концепцията на риска от загуби в селското стопанство, чрез координатна система, която отчита вероятността на поява на риска и интезитета му. В оценката на риска той се спря на трите му основни измерения: 1/превенция, 2/настъпването на риска и 3/въздействието при настъпилите неблагоприятни условия. В модела на задачата, посочи ученият, разликата между реалното и теоретично възможното показва какви са загубите и вариантите да им се въздейства.
В презентацията бяха илюстрирани критичните коефициенти на въздействие на валежите през определени месеци – април, юни, юли. Представени бяха загубите при различните култури по райони за периода 2005-19 година.
Следва фотогалерия за презентацията на доц.д- Божидар Иванов, директор на Института по аграрна икономика – ССА. Снимки: Уебсайтът на Института по аграрна икономика
Селският и аграрният туризъм -Полша
От международното участие проф. д.ик.н. Агнешка Вжохалска – Институт по аграрна икономика, гр. Варшава /Полша/, с който Институтът по аграрна икономика – София си сътрудничи, представи използавнето на наследството и традициите в модерното село/Доклад за селския и аграрен туризъм в Полша/. Изводите и графиките илюстирраха, че най-силен фактор за нарастване на селския туризъм в страната и е автентичната атмосфера, която пази традиции от миналото, а също така залага на здравословната храна.
В следобедната сесия на Международната конференция участваха гл.ас.д-р Ангел Саров и доц.д-р Иван Боевски, Нов български университет. Те представят „Безработица и заетост в селските райони на България“.
Поземлените отношения и арендуването на земеделската земя в България – тенденции, правни основания и перспективи за развитие, бяха представени от доц.д-р Мария Станимирова, Икономически университет, Варна, която в началото на презентацията си подчерта и доброто сътрудничество с Института по аграрна иконоимка по темата.
Очаквайте още информация и фотогалерия от Международната конференция, организирана от Катедра „Икономика на природните ресурси“ на УНСС, в която участва и Институтът по аграрна икономика – ССА.