Уебсайтът на Института по аграрна икономика – ССА продължава да публикува връзка с научни статии на учените от Института в сп. „Икономика и управление на селското стопанство“, издание на ССА
В сп.“Икономика и управление на селското стопанство“, Брой 65, No 3, 2020 от 27.08. 2020 г., проф.Нина Котева и доц. д-р Божидар Иванов анализират подкрепата на земеделските стопанства с дирекни плащания в два програмни периода на ОСП /2007-2013/ и /2014-2020-та/
- Analysis of Farms Support under Direct Payments
Nina Koteva, Bozhidar Ivanov
2020-08-27
В резюмето на статията се посочва,че :
Значителна част от подкрепата земеделските стопанства получават по линия на директните плащания. Те гарантират определено ниво на икономическа сигурност за земеделските стопани чрез предоставянето на минимален доход в условията на икономическа криза, климатични промени, неблагоприятна пазарна конюнктура и др.
Изключително важни са въпросите за равнището и разпределението на директните плащания между земеделските стопанства, посочват авторите. В контекста на новата ОСП 2020+ ,актуалността на тези изследвания се засилва, тъй като една от основните цели е подпомагане за достатъчно надеждни земеделски доходи и устойчивост в ЕС.
В тази връзка целта на научната статия е въз основа на анализ да се посочи равнището, разпределението на подкрепа и обхвата на подкрепените земеделски стопанства по линия на директните плащания.
Методи на изследване: Широкият набор от съвременни методи за изследване дава възможностза анализ и оценка на равнището и тенденциите на земеделските стопанства – системен и сравнителен анализ; индикаторен метод; експертен метод; дескриптивен анализ; метод на статистическите групировки; графичен метод; индуктивни и дедуктивни методи за анализ и формиране на обобщения.
Анализът обхваща изследване на равнището и динамиката на редица показатели, обединени в две групи:
– за оценка на степента на подкрепа на земеделските стопанства;
– за оценка на разпределението на директните плащания между земеделските стопанства.
Въз основа на анализа са направени следните изводи:
Усвоен е значителен финансов ресурс от земеделските стопанства по линия на директните плащания, с какъвто нашата държава не разполага;
– Подкрепени са около 1/3 от земеделските стопанства;
– Неравномерно разпределение на подкрепата между бенефициентите – акумулирането на значителни средства от едрите стопански структури, малък или незначителен размер на подкрепа на малките стопанства;
– Незначителна положителна промяна през сегашния програмен период на ОСП (2014–2020), спрямо предходния, към по-балансирано и равномерно разпределение на подкрепата между земеделските стопанства.
В Увода се подчертава, че доходите в селското стопанство са значително под среднитие за икономиката на страната ни. В същото време, селското стопанство е рискова и скъпоструваща дейност, силно заисима от климатичните условия. И тъй като селскостопанските производители се нуждаят от време и инестиции, същестува времево разминаване между търсенето от потребителите и способноста на земеделските производители да увеличат предлагането. В същото време напоследък има по-голяма нестабилност на земеделските пазари.
Институциите на ЕС определят нови цели на политиката и инструмнтите за подобряване а социално -икономическото състояние на Европейските фермери, се посочв в статията. Целта е подкрепа, която би подобрила качестото на възнаграждението за създаване на публични блага. В контекса на Новата ОСП 2020 +, значенито на статията се засилва, защото целта е да се подкрепят достатъчно надеждни земеделски доходи и устойчивост в ЕС. И това засилва значението на цела на тази статия : като се стъпи на анализ, да се посочи равнището, разпредеелението на подкрепата и обхвата на подкрепените земеделски стопанства чрез директните плащания.
Въпреки че анализирания период обхваща два програмни периода на ОСП, 2007-2013 и 2014-2020-та, се очартава ясно изразена тенденция към нарастване на изплатените суми на земеделските стопанства по линия на директните плащания. Като изплатените субсидии нарастват от 166,4 милиона евро през 2008-ма на 777,4 милиона евро, или 4,7 пъти.
Средният размер на субсидиите на стопанство в разглеждания период са се увичили 5,5 пъти. Анализът сочи, че директните плащания играя важна роля при формиране доходите на земеделските стопани.
За анализирания период промените са в посока на намаление дела на стопанствата в
ниските класове на подкрепа (до 1250 евро)и увеличение на дела в горните класове (над
20000 евро). През 2013 г. 70,5% от бенефициентите получават 4,6% от сумите и 4,7% от
стопанствата получават 85,8% от средствата. През 2017 г. данните показват по-равномерно разпределение, но разликата не е съществена – 34,8% от стопанствата усвояват под 1,9%, а 9,5% от бенефициентите получават 71,6% от субсидиите.
Въз основа на анализа могат се направят следните изводи:
Усвоен е значителен • финансов ресурс от земеделските стопанства по линия на директните плащания, с какъвто нашата държава не разполага;
• Подкрепени са около 1/3 от земеделските стопанства;
• Неравномерно разпределение на подкрепата между бенефициентите – акумулирането на значителни средства от едрите стопански структури, малък или незначителен размер на подкрепа на малките стопанства;
• Незначителна положителна промяна през програмния период на ОСП (2014–2020), спрямо предходния, към по-балансирано и равномерно разпределение на подкрепата между земеделските стопанства.
Още за изводите от направения анализ за степента на подкрепа на земеделските стопанства, како и за разпределението на подкрепата между различните видове стопанства, можете да прочетете в статията, публикувана в сп.“Иконоимка и управление на селското стопанство“,Брой 65, No 3, 2020
Справка: Списание „Икономика и управление на селското стопанство” е издание на Селскостопанска академия с периодичност 4 книжки годишно. Излиза за първи път през 1956 г. под заглавие „Отчетност и контрол на селското стопанство”. През 1964 г. е преименувано на „Икономика и механизация на селското стопанство”. От 1968 г. до 1987 г. излиза под името „Икономика на селското стопанство”, а от 1988 г. до днес е под името „Икономика и управление на селското стопанство”.
В списанието се публикуват на български и на английски език оригинални изследователски статии, обзори и кратки съобщения от всички области на аграрната икономика и политика: управление на земеделието и хранителните вериги, развитие на селските райони, иновационна и кредитна политика, социологични аспекти на земеделието, агроекология, биоикономика и други свързани с тях области.
В категория „Полезни връзки“ на Уебсайте на ИАИ към ССА може да намерите линка към списанието.