Нужни са икономически конкретни стимули за екологичните ангажиенти н фермерите, според министъра на земеделието, храните и горите проф.д-р Христо Бозуков. Това той заяви на  неформалното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в гр. Лисабон, Португалия, обобщават от  МЗХГ. Ето и  публикуваните подробности за казаното от земеделския ни министър:

„По думите му, за да се осигури стабилността на аграрния отрасъл в дългосрочен план, е необходимо да продължават да се търсят възможности за намаляване на социално-икономическите различия между държавите, между регионите и между отделните производители. Той посочи, че инструментите на политиката е необходимо да бъдат по-гъвкави и съобразени в оптимална степен със специфичните особености и нужди на всяка една от държавите членки.

„Темата за продоволствените системи, иновации и управление на природните ресурси е изключително актуална, както в условията на продължаващата пандемия от КОВИД-19, така и с оглед навлизащата в крайния си етап реформа на Общата селскостопанска политика“, отбеляза проф. Бозуков.

България счита, че в рамките на процеса на преход към „зелена икономика“, осигуряването на адекватно финансиране е от съществено значение. Това ще намали и рискът от изоставяне на земеделски дейности и обезлюдяване на селските райони.

„Необходимо е да укрепим  този финансов инструмент, който в бъдеще ще има още по-голям принос и в изпълнението на екологичните цели и биоразнообразието посредством спазването на изискванията на засилената условност. Затова за нас е притеснителен прагът от 10% задължително преразпределение на средствата за директни плащания. Комбинирането му със завишения процент за еко схеми води до прекомерно намаление на базовата подкрепа на земеделските стопани и до нарушаване на баланса между трите вида устойчивост – икономическа, социална и екологична. Минимален задължителен процент от 7,5% преразпределение на плащанията е балансирано решение“, обясни земеделският министър.

В допълнение той каза, че обвързаната подкрепа, която е другия инструмент за постигането на социалната и икономическа устойчивост на сектора, трябва да бъде запазена най-малко на настоящото ниво от 13+2%.

Според проф. Бозуков, едни от най-сериозните предизвикателства, пред които е изправен секторът на земеделието, са свързани с ефективното  управление на водните ресурси. В контекста на последиците от климатичните изменения, темата за напояването е от изключително значение. „Считаме за приоритетно приемането на предложението на председателството за осигуряване на възможността за финансиране до 100 % на инвестиции в напоителна инфраструктура“, посочи той в заключение“.

Снимка: МЗХГ